Νέα

Μποϊκοτάζ παντού, μια λέξη που την έχει ξεχασει ο ελληνικός λαός!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TOMCRUISE
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 109
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

TOMCRUISE

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Αυγ 2020
Μηνύματα
4.137
Κριτικές
37
Like
20.326
Πόντοι
12.896
με αφορμη την ανοδο στην τιμη μιας βιζιτας απο τα 140 στα 180 ευρω,που για μενα ειναι αστρονομικο ποσο αποφασισα να γραψω τα παρακατω αναφορικα με την ακριβεια που δεν σταματαει πουθενα σε αυτη τη χωρα , αλλα ο Ελληνικος λαος συνεχιζει να τα σκαει σε ολους μην υπολογιζοντας τις αυξησεις....
νταξει καπου πρεπει να μπει ενα φρενο,αλλα ο ελληνας δεν καταλαβαινει τιποτα συνεχιζει να τα σκαει παντου κ μετα γκρινιαζει οτι αυξηθηκαν οι τιμες,αντι να κατσει να κανει μποικοταζ μια βδομαδα μπας κ συμμαζευτουνε ολοι τους,απο γαλα,κρεατα,τυρια μεχρι διοδια κ πουτανες...
ΜΠΟΙΚΟΤΑΖ παντου,αυτη ειναι η λεξη που θα επρεπε να λενε ολοι οι ελληνες κ οι ελληνιδες απο το πρωι μεχρι το βραδυ ,αλλα την εχουμε ξεχασει απο το λεξιλογιο μας.
στην περιοχη μου εχω 10 σουβλατζιδικα τουλαχιΣτον
πριν απο 3 χρονια η τιμη του πιτογυρου κυμαινοταν παντου απο 2,70 μεχρι 3,00.
καποια στιγμη το μεγαλυτερο την πηγε 3,20-αυτο δεν με ξαναειδε ποτε-συνεχισα να ψωνιζω στο αλλο με τα 2,70 που παιζει να ειναι κ πιο ποιοτικο
κ τα 2 μαγαζια γαμιουνται στη δουλεια,το καθενα στα κυβικα του,
το ακριβο εχει 15 ατομα στη βαρδια
το φθηνοτερο τα μισα.
το αποτελεσμα ποιο ηταν-αφου ο ελληνας δεν καταλαβαινει το Χριστο του κ συνεχιζει να τα σκαει οσο κ να παει η τιμη?
πριν απο ενα χρονο που η τιμη πλεον ειχε διαμορφωθει σε ολα τα μαγαζια στα πιτογυρα απο 3,20 μεχρι 3,40,
το ακριβο μαγαζι την πηγε στα 3,70
το φθηνο την ιδια ακριβως χρονικη στιγμη απο 2,70 το πηγε στα 3 κ ειμαι σιγουρος οτι δεν το εκανε επειδη ειχε αναγκη την αυξηση,αλλα επειδη σου λεει μα καλα ο καθε μαλακας πουλαει μινιμουμ 3,20 κ εγω που ειμαι ποιοτικος ακομα 2,70 πουλαω?
κανονικα οποτε καποιος ανεβαζει την τιμη ολοι μας θα επρεπε να τον μποικοταρουμε μεχρι να επιστρεψει στην προηγουμενη τιμη του κ τα παραμυθια οτι ακριβυναν οι προμηθευτες τους να τα πουλησει αλλου
να βρει κ αυτους φθηνοτερους προμηθευτες στην τελικη,παντου θα ισχυσει ο νομος της προσφορας κ της ζητησης στο τελος.
δε γινεται ο ελβετος στην ελβετια να αγοραζει φθηνοτερα την ελληνικη φετα απο οτι την αγοραζω εγω στην Ελλαδα,ημαρτον πια,ειπαμε ειμαστε μαλακες οι Ελληνες,αλλα καπου πρεπει να μπει ενα φρενο γκαμωτη μου πια!
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.019
Like
3.879
Πόντοι
456
Μποϊκοτάζ στις πουτάνες που πουλάνε το κορμί τους. Αλλά όχι στους τύπους που αισχροκερδούν από βασικά τρόφιμα, διασκέδαση και οπουδήποτε τον παίρνει.
 

STAVROS6969

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.868
Like
471
Πόντοι
36
Σωστα τα λες, αλλα πρεπει το μπουκοταζ να ειναι οργανωμενο απο πολλους και οχι απο 2 η 3 ατομα. Χρειαζεται μαζικη αποχη απο το ακριβο προιον.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

με αφορμη την ανοδο στην τιμη μιας βιζιτας απο τα 140 στα 180 ευρω,που για μενα ειναι αστρονομικο ποσο αποφασισα να γραψω τα παρακατω αναφορικα με την ακριβεια που δεν σταματαει πουθενα σε αυτη τη χωρα , αλλα ο Ελληνικος λαος συνεχιζει να τα σκαει σε ολους μην υπολογιζοντας τις αυξησεις....
νταξει καπου πρεπει να μπει ενα φρενο,αλλα ο ελληνας δεν καταλαβαινει τιποτα συνεχιζει να τα σκαει παντου κ μετα γκρινιαζει οτι αυξηθηκαν οι τιμες,αντι να κατσει να κανει μποικοταζ μια βδομαδα μπας κ συμμαζευτουνε ολοι τους,απο γαλα,κρεατα,τυρια μεχρι διοδια κ πουτανες...
ΜΠΟΙΚΟΤΑΖ παντου,αυτη ειναι η λεξη που θα επρεπε να λενε ολοι οι ελληνες κ οι ελληνιδες απο το πρωι μεχρι το βραδυ ,αλλα την εχουμε ξεχασει απο το λεξιλογιο μας.
στην περιοχη μου εχω 10 σουβλατζιδικα τουλαχιΣτον
πριν απο 3 χρονια η τιμη του πιτογυρου κυμαινοταν παντου απο 2,70 μεχρι 3,00.
καποια στιγμη το μεγαλυτερο την πηγε 3,20-αυτο δεν με ξαναειδε ποτε-συνεχισα να ψωνιζω στο αλλο με τα 2,70 που παιζει να ειναι κ πιο ποιοτικο
κ τα 2 μαγαζια γαμιουνται στη δουλεια,το καθενα στα κυβικα του,
το ακριβο εχει 15 ατομα στη βαρδια
το φθηνοτερο τα μισα.
το αποτελεσμα ποιο ηταν-αφου ο ελληνας δεν καταλαβαινει το Χριστο του κ συνεχιζει να τα σκαει οσο κ να παει η τιμη?
πριν απο ενα χρονο που η τιμη πλεον ειχε διαμορφωθει σε ολα τα μαγαζια στα πιτογυρα απο 3,20 μεχρι 3,40,
το ακριβο μαγαζι την πηγε στα 3,70
το φθηνο την ιδια ακριβως χρονικη στιγμη απο 2,70 το πηγε στα 3 κ ειμαι σιγουρος οτι δεν το εκανε επειδη ειχε αναγκη την αυξηση,αλλα επειδη σου λεει μα καλα ο καθε μαλακας πουλαει μινιμουμ 3,20 κ εγω που ειμαι ποιοτικος ακομα 2,70 πουλαω?
κανονικα οποτε καποιος ανεβαζει την τιμη ολοι μας θα επρεπε να τον μποικοταρουμε μεχρι να επιστρεψει στην προηγουμενη τιμη του κ τα παραμυθια οτι ακριβυναν οι προμηθευτες τους να τα πουλησει αλλου
να βρει κ αυτους φθηνοτερους προμηθευτες στην τελικη,παντου θα ισχυσει ο νομος της προσφορας κ της ζητησης στο τελος.
δε γινεται ο ελβετος στην ελβετια να αγοραζει φθηνοτερα την ελληνικη φετα απο οτι την αγοραζω εγω στην Ελλαδα,ημαρτον πια,ειπαμε ειμαστε μαλακες οι Ελληνες,αλλα καπου πρεπει να μπει ενα φρενο γκαμωτη μου πια!
Σωστα τα λες, αλλα πρεπει το μποικοταζ να ειναι οργανωμενο απο πολλους και οχι απο 2 η 3 ατομα. Χρειαζεται μαζικη αποχη απο το ακριβο προιον.
 
OP
OP
TOMCRUISE

TOMCRUISE

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Αυγ 2020
Μηνύματα
4.137
Κριτικές
37
Like
20.326
Πόντοι
12.896
Σωστα τα λες, αλλα πρεπει το μπουκοταζ να ειναι οργανωμενο απο πολλους και οχι απο 2 η 3 ατομα. Χρειαζεται μαζικη αποχη απο το ακριβο προιον.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Σωστα τα λες, αλλα πρεπει το μποικοταζ να ειναι οργανωμενο απο πολλους και οχι απο 2 η 3 ατομα. Χρειαζεται μαζικη αποχη απο το ακριβο προιον.
στην εποχη που τα σοσιαλ μιντια ζουν κ βασιλευουν κανονικα θα επρεπε να ειναι πανευκολο να οργανωθουμε ολοι μαζι.
 

STAVROS6969

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.868
Like
471
Πόντοι
36
στην εποχη που τα σοσιαλ μιντια ζουν κ βασιλευουν κανονικα θα επρεπε να ειναι πανευκολο να οργανωθουμε ολοι μαζι.
Και σε αυτο εχεις δικηο, αλλα οπως εγραψες κι εσυ, δεν διακρινω καποιο ενδειαφερον απο τον κοσμο. Μακαρι να γινει. Για να δουμε τι λενε και οι αλλοι συναγωνιστες.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.330
Like
3.091
Πόντοι
456
στην εποχη που τα σοσιαλ μιντια ζουν κ βασιλευουν κανονικα θα επρεπε να ειναι πανευκολο να οργανωθουμε ολοι μαζι.

Τρίχες. Τα μποϊκοτάζ γίνονται, όταν όλοι είναι μιλημένοι, και όλοι παρακολουθούν.

Αν π.χ. πούμε δεν πάμε σε στούντιο άμα ακριβύνουνε, χρειάζονται λαϊκές επιτροπές αγώνα να ελέγχουν τις εισόδους.

Να ´ταν έτσι τα μποϊκοτάζ, να γίνονται από την πολυθρόνα του σπιτιού σου, καλά θα ´ταν.

Σε λα βι. (Αυτή είναι η ζωή.)

:-)
 
OP
OP
TOMCRUISE

TOMCRUISE

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Αυγ 2020
Μηνύματα
4.137
Κριτικές
37
Like
20.326
Πόντοι
12.896
Και σε αυτο εχεις δικηο, αλλα οπως εγραψες κι εσυ, δεν διακρινω καποιο ενδειαφερον απο τον κοσμο. Μακαρι να γινει. Για να δουμε τι λενε και οι αλλοι συναγωνιστες.
aν δεν γινει κατι γρηγορα αυτο θα σημαινει οτι καλα κανει κ μας πηδαει αλυπητα ο Κουλης γιατι βλεπει οτι εχουμε λεφτα για αυτο και συνεχιζει να μας πηδαει
καπου ομως θα πρεπει κ τα μιντια να σταματησουν να μας ζαλιζουν τα ουμπαλα οτι ο ενας στους 4 ελληνες ειναι κατω απο το οριο της φτωχειας γιατι δεν γινεται κ φτωχοι να ειμαστε κ στο ακριβοτερο σουβλατζιδικο να γινεται καθε μερα διαδηλωση λες κ καθε μερα ειναι τσικνοπεμπτη να πουμε.
 
OP
OP
TOMCRUISE

TOMCRUISE

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Αυγ 2020
Μηνύματα
4.137
Κριτικές
37
Like
20.326
Πόντοι
12.896
με τα διοδια ο κουλης τα πουλησε ολα σε ιδιωτικη εταιρεια και θα διπλασιαστουν οι χρεωσεις κ εμεις καθομαστε κ τους τα σκαμε λες κ δεν υπαρχουν αλλοι δρομοι.
παμε για ενα μηνα ολοι οι Ελληνες απο τις αλλες οδους και να δειτε για ποτε θα παρουν πισω τις αυξηαεις.
σιγουρα θα φαμε ταλαιπωρια αλλα μπροστα στα κερατιατικα που θα γλιτωσουμε θα αξιζει τον κοπο.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.330
Like
3.091
Πόντοι
456
aν δεν γινει κατι γρηγορα αυτο θα σημαινει οτι καλα κανει κ μας πηδαει αλυπητα ο Κουλης γιατι βλεπει οτι εχουμε λεφτα για αυτο και συνεχιζει να μας πηδαει
καπου ομως θα πρεπει κ τα μιντια να σταματησουν να μας ζαλιζουν τα ουμπαλα οτι ο ενας στους 4 ελληνες ειναι κατω απο το οριο της φτωχειας γιατι δεν γινεται κ φτωχοι να ειμαστε κ στο ακριβοτερο σουβλατζιδικο να γινεται καθε μερα διαδηλωση λες κ καθε μερα ειναι τσικνοπεμπτη να πουμε.

Τα λεφτά του τωρινού συστήματος είναι από την προσδοκία, ότι και αύριο θα βγουν λεφτά. Οπότε ο πολύς ο κόσμος δεν βαστάει σοβαρά φράγκα για δύσκολες εποχές.

Τα τρώνε όλοι όλα. Στα σουβλάκια, στις πουτάνες και όπου αλλού.

Μόλις αλλάξει το σκηνικό, και σκάσει κρίση, θα νεκρώσει η αγορά ξαφνικά.

Ελλάδα. Χώρα σπάταλων και κοντόφθαλμων, αλλά πολλά τα καλά παιδιά ανάμεσα μας.

Στις Γερμανίες και τις Ελβετίες είναι φτηνότερη η φέτα, επειδή μόλις τη δουν κάπου πιο ακριβά, θα τσεκάρουν και τρία και τέσσερα και επτά σούπερ μάρκετ ακόμη, πριν την αγοράσουν. Με ποδήλατο, μετρό και πόδια. Η βενζίνη και το πάρκινγκ κοστίζουν.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.330
Like
3.091
Πόντοι
456
με τα διοδια ο κουλης τα πουλησε ολα σε ιδιωτικη εταιρεια και θα διπλασιαστουν οι χρεωσεις κ εμεις καθομαστε κ τους τα σκαμε λες κ δεν υπαρχουν αλλοι δρομοι.
παμε για ενα μηνα ολοι οι Ελληνες απο τις αλλες οδους και να δειτε για ποτε θα παρουν πισω τις αυξηαεις.
σιγουρα θα φαμε ταλαιπωρια αλλα μπροστα στα κερατιατικα που θα γλιτωσουμε θα αξιζει τον κοπο.

Μακάρι να έχεις δίκιο. Οι περισσότεροι δεν έχουν την υπομονή. Οι εταιρίες την έχουν.

Θέμα αντοχών όλα.
 
OP
OP
TOMCRUISE

TOMCRUISE

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Αυγ 2020
Μηνύματα
4.137
Κριτικές
37
Like
20.326
Πόντοι
12.896
Μακάρι να έχεις δίκιο. Οι περισσότεροι δεν έχουν την υπομονή. Οι εταιρίες την έχουν.

Θέμα αντοχών όλα.
μια βδομαδα μονο θα εφτανε για να τους σπασει ο τσαμπουκας κ να στειλουμε ενα μηνυμα ρε αδελφε εστω,
μπορει σα λαος να ειμαστε της πλακας,αλλα φτανει πια η κοροιδια,
δεν θα μας κοροιδεψετε αλλο!
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.330
Like
3.091
Πόντοι
456
μια βδομαδα μονο θα εφτανε για να τους σπασει ο τσαμπουκας κ να στειλουμε ενα μηνυμα ρε αδελφε εστω,
μπορει σα λαος να ειμαστε της πλακας,αλλα φτανει πια η κοροιδια,
δεν θα μας κοροιδεψετε αλλο!

Σωστό. Γίνεται το εξής: Όταν το κάνεις για μια εβδομάδα, δεν αλλάζει μεν τίποτα, αλλά προκύπτει ντόρος. Γίνεται θέμα.

Αν γίνεται συχνά, γίνεται συνήθεια. Μας χρειάζεται μια νέα κουλτούρα ελέγχου των τιμών στην αγορά και των προσωπικών μας εξόδων.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.330
Like
3.091
Πόντοι
456
Εγώ, από όσο έχω ξέρω την Ελλάδα, ο Έλληνας ξενερώνει γρήγορα, άμα ακούσει, ότι έχει να το παλεύει κάθε μέρα και για καιρό.

Για απεργίες Βρετανών ανθρακορύχων επί χρόνια έχω ακούσει, αλλά για αντίστοιχες ελληνικές όχι.
 

Johnstef

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Απρ 2022
Μηνύματα
933
Κριτικές
48
Like
4.813
Πόντοι
2.836
aν δεν γινει κατι γρηγορα αυτο θα σημαινει οτι καλα κανει κ μας πηδαει αλυπητα ο Κουλης γιατι βλεπει οτι εχουμε λεφτα για αυτο και συνεχιζει να μας πηδαει
καπου ομως θα πρεπει κ τα μιντια να σταματησουν να μας ζαλιζουν τα ουμπαλα οτι ο ενας στους 4 ελληνες ειναι κατω απο το οριο της φτωχειας γιατι δεν γινεται κ φτωχοι να ειμαστε κ στο ακριβοτερο σουβλατζιδικο να γινεται καθε μερα διαδηλωση λες κ καθε μερα ειναι τσικνοπεμπτη να πουμε.
αυτοί που τα ακουμπάνε είναι αυτοί που βγάζουν το μαύρο χρήμα. Ο μισθωτός αντικειμενικά θα καταναλώσει λιγότερο, κουκιά μετρημένα είναι τα λεφτά που βγάζει.
 

Johnstef

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Απρ 2022
Μηνύματα
933
Κριτικές
48
Like
4.813
Πόντοι
2.836
το μποϋκοτάζ χρειάζεται καταναλωτική κουλτούρα και οργάνωση, την οποία ΠΟΤΕ δεν είχαν οι νεοελληναράδες. Εδώ βλέπεις άλλους με μισθό της πλάκας και το παίζουν κιμπάρηδες, γιατί φαντασιώνονται ότι είναι ...μεσαία τάξη.
Πρέπει να είναι μαζικό για να τσούξει. Μποϋκοτάζ ατομικό ή από λίγους είναι σαν να μη γίνεται καθόλου.
Θυμάστε πριν από αρκετό καιρό που κηρύχτηκε μποϋκοτάζ στα γαλακτοκομικά; Το διέδιδα στα κοινωνικά δίκτυα και το τι μαλακίες άκουσα από διάφορους μαλάκες δεν λέγεται. Ο καθένας είχε να πει από μια εξυπνάδα για να δικαιολογήσει ότι ΔΕΝ θα έκανε μποϋκοτάζ.
Δεν αισιοδοξώ ότι αυτός ο άξεστος κωλο-λαός θα ξεφύγει από την κουλτούρα του ατομικού βολέματος και θα μπορέσει να οργανωθεί, όσο τρελές αυξήσεις κι αν γίνονται.
 
OP
OP
TOMCRUISE

TOMCRUISE

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Αυγ 2020
Μηνύματα
4.137
Κριτικές
37
Like
20.326
Πόντοι
12.896
αυτοί που τα ακουμπάνε είναι αυτοί που βγάζουν το μαύρο χρήμα. Ο μισθωτός αντικειμενικά θα καταναλώσει λιγότερο, κουκιά μετρημένα είναι τα λεφτά που βγάζει.
εγω δεν βλεπω κανεναν να ιδρωνει,ουτε τους μισθωτους ουτε τους αλλους με το μαυρο χρημα.
επισης δεν καταλαβαινψ αυτος που βγαζει μαυρο χρημα γιατι να τα σκαει?
αν παρα τις αυξησεις συνεχιζει να τα σκαει μειωνονται τα χρηματα του ,ειτε αυτα ειναι ασπρα ειτε ειναι μαυρα.
κ αυτος με τα μαυρα συγκεκριμενα λεφτα βγαζει , δεν εχει καμια μηχανη που να τυπωνει ευρω...
 

Johnstef

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Απρ 2022
Μηνύματα
933
Κριτικές
48
Like
4.813
Πόντοι
2.836
εγω δεν βλεπω κανεναν να ιδρωνει,ουτε τους μισθωτους ουτε τους αλλους με το μαυρο χρημα.
επισης δεν καταλαβαινψ αυτος που βγαζει μαυρο χρημα γιατι να τα σκαει?
αν παρα τις αυξησεις συνεχιζει να τα σκαει μειωνονται τα χρηματα του ,ειτε αυτα ειναι ασπρα ειτε ειναι μαυρα.
κ αυτος με τα μαυρα συγκεκριμενα λεφτα βγαζει , δεν εχει καμια μηχανη που να τυπωνει ευρω...
οι ξύπνιοι που βγάζουν μαύρα βγάζουν περισσότερα, οπότε το ποσοστό του εισοδήματός τους που ξοδεύουν π.χ. για διατροφή είναι μικρότερο. Κι έτσι τους τσούζουν λιγότερο οι τρελές ανατιμήσεις. Οι μισθωτοί τον τρώμε στον κώλο για τα καλά...
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.330
Like
3.091
Πόντοι
456
Άτομα με αδήλωτους πόρους σκορπάνε τα λεφτά τους πιο εύκολα, κι αντίστοιχα ανεβάζουν τις τιμές στην αγορά.

Όταν δεν έχει ο μισθωτός, για τον οποίον είναι «μετρημένα κουκιά» τα έσοδα του, έχει ο άλλος, που δεν τα μετράει καλά-καλά. Οπότε το μποϊκοτάζ στραβώνει.

Τώρα, αν όπως στην περίπτωση του παραδείγματος με εσκορτ, αυτός που τα δηλώνει, πληρώνει για υπηρεσίες όπου τα λεφτά διακινούνται μαύρα, το πρόβλημα οξύνεται.

Η φοροδιαφυγή είναι μέρος του προβλήματος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom